GENOGRAM - grupa warsztatowa
Genogram — to takie psychologiczne drzewo genealogiczne. Ma ogromną wartość terapeutyczną i uwalniającą. Składa się z szeregu znaków, które obrazują, kto jest z kim i w jaki sposób powiązany w rodzinie, kto z kim mieszka, ile ma lat, pokazuje ważne daty w życiu rodziny, śmierci, straty i inne ważne wydarzenia. To terapeutyczna wersja drzewa rodzinnego, rozbudowana o zaznaczenie relacji, łączących wszystkich członków.
Dzięki zastosowaniu Genogramu prześledzić można wzory powtarzające się przez generacje, w zakresie:
funkcjonowania – powtarzające się sukcesy lub porażki w rodzinie, objawy nerwicowe, próby samobójcze, problemy z alkoholem, lekami, niemożność zbudowania satysfakcjonującej relacji, samotność, bieda, stosunek do pieniądza, sprawy majątkowe itp.
relacji – powtarzające się z pokolenia na pokolenie np. bliskość między matkami i córkami, czy dystans między rodzicem a dzieckiem odmiennej płci, określony stosunek do kobiet / mężczyzn, przekazywane opowieści rodzinne, przekonania itp.
struktur – powtarzające się przez pokolenia rozwody, związki nieformalne, separacje czy adopcje.
Genogram dotyczy rodziny uczestnika grupy i minimum trzy pokolenia wstecz.
Dla kogo?
dla osób, które zauważają, że pewne wzorce, schematy są obecne w życiu ich rodziny od pokoleń i utrudniają funkcjonowanie w tu i teraz
dla osób, które odczuwają, że „coś ich trzyma w przeszłości”, w rodzinie i odczuwają niemoc w zakresie budowania swojego życia (np na poziomie relacyjno-związkowym, materialnym, zawodowym)
dla osób, które pomimo wielu lat sumiennej pracy ze sobą (m.in. warsztaty, psychoterapie, literatura) czują, że „jest coś jeszcze głębszego” a jednocześnie bardzo niezrozumiałego co nie pozwala im w pełni żyć, tak jakby pragnęły
dla osób, które zauważają, że niemal przez całe swoje życie mają niezrozumiałe dla nich myśli czy uczucia, powracające obrazy
dla osób zaciekawionych tematem przekazów międzypokoleniowych i chcących się rozwijać
dla osób chcących żyć w obfitości i dobrostanie a nie umiejących zauważać i czerpać z zasobów, które oferuje ich spadek rodowy
Grupa jest przewidziana dla osób aktualnie nie przechodzących kryzysu psychicznego, stabilnych emocjonalnie.
Na zajęciach weekendowych każdy uczestnik będzie pracował nad 1-2 tematami, które przywiodły go na zajęcia. Ustalanie tematu, zakresu pracy następuje na tzw. spotkaniu przygotowującym, które odbywa się przez skype. Wtedy też omawiamy zasady rysowania genogramu, tak aby każdy uczestnik mógł się jak najlepiej przygotować do zajęć. Harmonogram pracy grup i terminarz spotkań przygotowujących poniżej.
Grupa, w której odbywają się zajęcia liczy maksymalnie 6 - 7 osób.
W najbliższym czasie przewidujemy odbycie 3 grup genogramowych w niżej wymienionych terminach:
23-24.03.2024 - IX edycja
zgłoszenia przyjmowane do dn. 26.02.2024
spotkanie przygotowujące do zajęć (przez skype) dn. 1.03.2024 (piątek od godz. 19)
25-26.05.2024 - X edycja
zgłoszenia przyjmowane do dn. 26.04.2024
spotkanie przygotowujące do zajęć (przez skype) dn. 29.04.2024 (poniedziałek, od godz. 19.45)
6-7.07.2024 - XI edycja
zgłoszenia przyjmowane do dn. 6.06.2024
spotkanie przygotowujące do zajęć (przez skype) dn. 7.06.2024 (piątek, od godz. 19)
Cena:
890 zł za weekendowe zajęcia (sobota-niedziela), spotkanie na skype przygotowujące do zajęć oraz materiały dot. zajęć.
Wpłata jest bezzwrotna w przypadku rezygnacji z zajęć.
Miejsce:
Pallotyńskie Centrum Pomocy Duchowej SITIS, ul. Skaryszewska 12, wejście od ul. Lubelskiej schodkami w dół obok plakatu SITIS wiszącego na płocie, domofon nr 11. Sala nr 1.
Zgłoszenia:
Prosimy o maila na adres:
basiawangler@gmail.com ze wskazaniem terminu, którym Państwo są zainteresowani.
Prowadząca zajęcia:
Barbara Wangler - psychoterapeutka psychodynamiczno-systemowa specjalizująca się w tematyce więzi, relacji, budowania bliskości, absolwentka studiów na kierunku pedagogika, nauki o rodzinie i teologia, uczestniczka wielu szkoleń specjalistycznych, konferencji, odczytów w kraju i zagranicą. Konsultantka zespołu trenerów małżeństw w Fundacji Pomoc Rodzinie, mediatorka, przede wszystkim psychoterapeutka z wykształcenia i pasji.
Kontakt
ul. Skaryszewska 12, 03-812 Warszawa
tel. 508 352 739
poniedziałek, środa, piątek: 10.00-12.00
wtorek, czwartek: 17.00-19.00
kontakt@sitis.org.pl